• Home
  • Organization
  • DIY
  • Recipes
  • Motivation
  • Frugal Living
  • Blog
  • About Us
  • Members Only
  • Social Icons

    • Email
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Tumblr
    • Twitter

    Search

Creative Contessa Designs

Saving Time and Money Through Organization

You are here: Home / Featured / Top 5 Couponing Tips

Top 5 Couponing Tips

by Nora Leave a Comment

ist1_11035569-sale-signs-newspaper-and-flyers-clippings-iii

Five Tips from Nora Kapche who has saved $1,000’s each year by using coupons and being a savvy shopper.

1). The first key to saving money is to get multiple inserts of the Sunday Paper and lots of them. The coupons are usually with the magazine section that is wrapped in the funny paper.

There are three kinds of inserts: the Redplum, the SmartSource and the once a month General Mills and Procter & Gamble Brand Saver. There are not coupons on Holiday weekends.

2). Once you have your coupon inserts, now it is time to get to know the stores in your area.

Does your store double or triple coupons? Double means two times the amount of the coupon and triple means three times the amount of the coupon

At most stores, your coupon will be accepted at face value. BUT some stores double or even triple coupons. So a .50 cent coupon that is doubled will be worth $1.00. and a .35 cent coupon that is tripled will now be worth $1.05.

This saving can quickly add up and you may even be getting the product for free.

What are the maximum value to double or triple coupons?

In other words what is the highest amount of a coupon that will triple? Usually up to and including 35 cents.

And what is the highest amount of a coupon that will double? Usually it is up to an including 50 cents.

How many like coupons will double/ triple? If I am buying three toothpastes and I have three coupons for 35 cents each. Will they triple only the first coupon only or all three. This depends on the store policy.

3). Take advantage of store loyalty cards. They will help you save more money. But make sure you always give your card to the cashier first, or at least before any coupons. Sometimes it is the only way that you will be able to get sale prices or the double / triple coupons.

Make sure the company has your correct mailing address. They may send you valuable coupons in the mail.

4). Price Book: Very simply, it is a book, spiral notebook, spreadsheet or piece of paper that you record a list of the items that you buy most often and the best prices that you find in the grocery store.

In my opinion, this is one of the most helpful things you can do if want to save money at the grocery store and using coupons. It will not take too much of your time and it will be a great source for you to track the prices of the items that you buy regularly. Start with the top ten items. You will even start to see the sales cycle forming.

Prices should be recorded in price per unit (ounce, roll, pound), so that you can compare larger sized packaging to smaller sizes and store to store. Some stores have this price per unit listed on the shelf tag, for the other stores, you will need to bring a small calculator along. To figure out the cost per unit, take the cost of the item then divide by the number of units that will give you the cost per unit.

Example: 4 roll Toilet paper is $1.19

1.19 / 4 = 29.75 cents per roll

Example of a Price Book:

Date              Store                                     Item              Brand                  Size                      Cost Price Per Unit

10-1               Grocery Store #1             Bar Soap          Flwr                  3 bars 1.65                .55 cents /bar

11-1                 Grocery Store #2           Bar Soap           Bug                  4 bars 1.89                .47 cents / bar

11-4              Grocery Store #3              Bar Soap           Bee                   3 bars 1.78                .59 cents / bar

With the knowledge of how to start and use your price book, you will never have to wonder if a sale price is the best possible price that you can get. Then add your coupon savings in the mix, and you will soon be willing to pay less and less for the everyday items that you purchase.

5). Take the coupons with you to the store! I know this sounds silly, but this is the biggest complaint I hear. I spend my time to organize and cut the coupons but I am never able to get them to the store so that I can use them. Find a system that works for you and stick them in your bag.  When I place a item in my cart that I am using a coupon for, the coupon goes into the cart as well.  That way there is no chance of NOT giving the coupon to the cashier.

Share this for now AND later:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • More
  • Click to email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Click to print (Opens in new window) Print

Related

Thank you for Visiting!

This post is property of CreativeContessaDesigns.com.
Homemade Scrubbing Powder
How to Make a Dry Erase Board Out of a Picture Frame

Share your thoughts!Cancel reply

  • Home
  • Organization
  • DIY
  • Recipes
  • Motivation
  • Frugal Living
  • Blog
  • About Us
  • Members Only

Save TIME and MONEY through ORGANIZATION!

Be the first to know what's new with CreativeContessaDesigns.com!

Thanks for signing up for our newsletter and becoming part of our family!

Melissa

Read More…

View My Blog Posts

Nora

Read More…

View My Blog Posts

Check Us Out on Pinterest

5 Cleaning HacksFast and Free Knife Sharpening Hack!I love this easy DIY Magic Eraser Sponge and use it all over my home! Give it a try!Show your school spirit with this no-sew DIY denim tutorial. Customize jeans, shorts, and overalls with ease!Free Christmas Countdown Check ListSharpen Your Knives with What?!Secret Painting Tips from the ProsMake your kitchen in to your own coffee shop with these yummy Homemade Coffee Syrups via A Few ShortcutsTension Rods to the Organizational Rescue!
Follow Me on Pinterest

Instagram

Recent Posts

  • FREE Christmas Countdown Checklist
  • Dry Erase Menu Downloadable
  • Save Money on Groceries FOX 26 News Segment
  • Tension Rods to the Organizational Rescue!
  • Daily Menu: Week 2 Thurs, Fri, Sat & Sun
  • 5 Beauty Cleaning Hacks for Quarantine Cleaning and Beyond

Creative Contessa Designs

Creative Contessa Designs

Recent Comments

  • SavePlus UAE on Save Money on Groceries FOX 26 News Segment
  • Anum Basit on About Us
  • 择偶网 on Dry Erase Menu Downloadable
  • Carol Brandt on DIY Coffee Mug Flower Arrangement
  • Xenne Arnold on DIY Coffee Mug Flower Arrangement

Popular Posts and Pages

DIY Coffee Mug Flower Arrangement
Kitchen Towel Organization - 5-Minute Fix
Matching Spring Break T-Shirts
Make 3 Meals out of 1 Pork Loin
DIY Quick and Cute Candy Bouquet
Menu for the Week - Kroger Shopping
DIY Custom Decorated Denim
If Life Gives You Coal, Make Diamonds!
Ball and Glove Treats

Friends of Creative Contessa Designs

Check out some of our favorite websites!

Coupon Contessa
Simple Boundaries

Creative Contessa Designs

Let us save you time, money, and sanity with DIY hacks, organizational projects, menu planning, and more!

.

Email Nora and Melissa with comments, for sponsorship opportunities, or to claim advertising space on CreativeContessaDesigns.com at CreativeContessaDesigns@yahoo.com.

  • Home
  • Organization
  • DIY
  • Recipes
  • Motivation
  • Frugal Living
  • Blog
  • About Us
  • Members Only

© 2025 · Pretty Creative WordPress Theme by, Pretty Darn Cute Design

 

Loading Comments...